leczenie stomatologiczne
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony radiologicznej
Sierpień 27, 2018
Długość kanałów – jak dokonać pomiarów?
Wrzesień 24, 2018
Pokaż wszystkie

Dlaczego płukanie kanałów jest niezbędnym działaniem podczas leczenia kanałowego

Zadowalający efekt leczenia kanałowego zęba można osiągnąć pod warunkiem, że zostanie ono przeprowadzone z zachowaniem należytej staranności. Istotną kwestią podczas zabiegu są także czynności związane z przygotowaniem kanałów do leczenia, które to stomatolog dokładnie wypłucze, zdezynfekuje oraz osuszy.

W trakcie przygotowywania kanałów korzeniowych, dentysta wykorzystuje specjalne preparaty. Dzięki temu, można uzyskać lepszy rezultat leczenia. Wśród powszechnie stosowanych środków wyróżnia się m.in. : wodę utlenioną, podchloryn sodu, sól fizjologiczną oraz  chlorheksydynę.

Dlaczego należy dokonać płukania kanałów?

Gdy stomatolog podejmuje próbę oczyszczenia kanałów, bez względu na to, jaką formę działania przyjmie lub jakie użyje do tego celu środki, w wyniku tworzy się niewielka powłoka zanieczyszczeń. Na jej powstanie wpływają opiłki zębiny, resztki zakażonej miazgi, białka śliny, komórki krwi, grzyby kolonizujące kanaliki korzeniowe oraz bakterie. Warstwę tę określa się warstwą mazistą a jej grubość wynosi od 1 do 5 µm. Pomimo niewielkiej grubości, powstający osad w znacznym stopniu oddziałuje na wynik zabiegu, stanowi ognisko rozwijania się wielu drobnoustrojów.

Na domiar tego, zanieczyszczenia dosięgają ścianki kanału i tym samym ograniczają dostępność do cieńszych od ludzkiego włosa kanalików zębinowych. Stomatolodzy niejednokrotnie napotykają się z problemem, aby dotrzeć do tak niewielkich miejsc i oczyścić je z bakterii przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Jeśli mikroorganizmy przenikną do czubka korzenia zęba, mogą pojawić się stany zapalne tkanek osłaniających korzeń.

Płukanie kanałów jest istotnym etapem leczenia również ze względu na fakt, że wilgotna powierzchnia ogranicza ryzyko uszkodzenia urządzeń czyszczących, a w związku z tym, zmniejszenia się  prawdopodobieństwo powstania ewentualnych komplikacji.

Jakimi właściwościami powinien odznaczać się środek do płukania kanałów?

Specjaliści opracowali wykaz należytych właściwości, dzięki którym środek poradzi sobie z oczyszczeniem kanałów. Substancje w nim zawarte powinny likwidować zanieczyszczenia na całej długości kanału korzeniowego, nawet w trudno dostępnych miejscach. Ponadto, środek powinien umożliwić przygotowanie wąskich oraz wygiętych kanałów, mieć właściwości wybielające twardych tkanek zęba, ograniczać ryzyko uszkodzenia wykorzystywanych w leczeniu narzędzi oraz działać bakteriobójczo.