Dlaczego płukanie kanałów jest niezbędnym działaniem podczas leczenia kanałowego
Wrzesień 2, 2018
Pokaż wszystkie

Długość kanałów – jak dokonać pomiarów?

Leczenie kanałowe zębów jest niezwykle precyzyjnym zabiegiem, podczas którego dentysta pracuje na cieńszych od ludzkiego włosa kanałach zębowych. Na całej ich długości musi wykonać stosowne oczyszczenie.  W trakcie zabiegu, przy użyciu specjalnych urządzeń, z wnętrza zęba wyciąga się zakażoną miazgę, następnie rozszerza się, czyści i suszy kanały. Wykorzystując środki uzupełniające, dokonuje się zamknięcia kanałów. W przypadku pominięcia chorej tkanki w kanale czy pustej powierzchni gdzie dochodzi do rozwijania się bakterii, mogą powstać komplikacje w dalszym leczeniu. Specjaliści przy użyciu innowacyjnych rozwiązań są w stanie ocenić czy leczenie zostało odpowiednio przeprowadzone i czy zapewni długo utrzymujący się efekt.

Przy zastosowaniu takich narzędzi jak endometr czy mikroskop zabiegowy, a także dzięki kontroli radiologicznej, można precyzyjnie wyznaczyć długość roboczą kanałów zębowych. Jeszcze do niedawna, aby tego dokonać, dentysta bazował jedynie na znajomości anatomii zęba oraz własnemu wyczuciu. Stomatolodzy oceniają często długość roboczą przez wyczucie oporu jaki pojawia się w miejscu przewężenia fizjologicznego.

Czym jest długość robocza kanałów oraz jak ją zmierzyć?

Długością roboczą jest odległość dzieląca dwa dane punkty zęba. Pierwszy stanowi punkt referencyjny, który ustala się na koronie zęba, natomiast drugi to otwór fizjologiczny, będący przewężeniem w kanale korzeniowym. Do niego trafia odpowiednia miazga. Przeważnie otwór mieści się od 0,5 do 2 mm od wierzchołka korzenia i jest swego rodzaju barierą, którą przygotowuje się, aby wypełnić kanał. Każdy z zębów prócz otworu fizjologicznego posiada dodatkowo otwór anatomiczny, inaczej wierzchołkowy, przez który biegną nerwy, naczynia krwionośne i naczynia chłonne.

Ze względu na fakt, że u każdego z pacjentów występuje różna długość kanałów, dentysta wybiera odpowiednie urządzenia, dzięki którym będzie można oczyścić kanały zębowe. Zastosowanie za krótkich narzędzi uniemożliwi dokładne oczyszczenie powierzchni z chorej miazgi, z kolei narzędzia za długie wywołają perforację wierzchołka korzenia. Aby dokonać właściwego wyboru urządzenia, specjaliści wykorzystują endometr.

Z czego składa się endometr?

Urządzenie tworzą dwie elektrody . Do pierwszej, tzw. czynnej, badającej, mocuje się pilnik endodontyczny, który wdraża się do kanału korzeniowego. Endometr składa się także z elektrody biernej, w formie umieszczanego na wardze klipsa. Ponadto, w nowoczesnych urządzeniach instaluje się sygnalizator świetlny lub dźwiękowy, informujący o dotarciu do otworu fizjologicznego. Na ekranie wyświetlają się osiągnięte wyniki. Co więcej, niektóre narzędzia wyposażono w funkcję Root Vizard, za pomocą której można obserwować przemieszczanie się narzędzia w kanale oraz funkcję Root Zoom umożliwiającą wyświetlenie powiększonego obrazu przywierzchołkowej części kanału.